17фев.
Системата за разплащания MoneyBookers най-накрая влиза с пълнофункционален модул за разплащане в OSCommerce – популярно решение с отворен код за изграждането на онлайн магазини. По наши наблюдения над 90% от магазините в България го използват към момента. Това би могло да спомогне за увеличаването на електронните разплащания (към 2008-ма около 5.5 млн. лв. през Epay.bg) и е възможно да промени статистиките ни за начините на плащане в електронните магазини. Разбира се, трябва да се направят необходимите стъпки от търговците, за да може това да се случи.
Към момента MoneyBookers се ползва от над 6 милиона души по цял свят. За България е удобна опцията за захранване на сметка чрез обикновен вътрешен за страната банков превод. Наскоро MoneyBookers обявиха интеграцията с друга система за изграждане на онлайн магазини – Magento. Въпреки, че е нова, тази система показва сериозен потенциал да замести вече поостарялата в редица отношения OSCommerce. Неотдавна MoneyBookers обявиха и че са сключили договор за партньорство с Ebay, който може скоро да ги направи официален световно приложим метод за разплащане на аукциона.
Тагове: magento, moneybookers, oscommerce, разплащане
13фев.
За първи път от 2001-ва година насам (.com кризата и т.н.) в САЩ отчитат спад от 3% на оборотите в електронната търговия за четвъртото тримесечие на 2008-ма, спрямо същото тримесечие на 2007-ма. „Смятах, че ръстът ще е нулев, така че това е под очакванията“, заяви директорът на ComScore Джиян Фулгони. Той смята, че спадът се дължи в известна степен на по-малкото дни за пазаруване след Деня на благодарността, сравнено с 2007-ма, когато е имало почти цяла допълнителна седмица.
Електронната търговия като цяло обаче се е повишила с 6% през 2008-ма година. Най-голям ръст се отчита при видео игрите и конзолите, домашните потреби и мебелите и спортните стоки – 25-29%. Най-голям спад има при музиката, филмите и видеото (-23%), компютърния софтуер (без компютърните игри) (-18%) и бижутата и аксесоарите (-12%).
ComScore обещават да пуснат проучването си за Януари до седмица, като надеждите на Фулгони са за малък ръст.
България отчита за 2008-ма 100% ръст на електронната търговия според НСИ, като вероятната цифра на оборота е около 60 млн. лева, както съобщихме в предишна публикация. Дали и с колко ще спадне този процент за 2009-та предстои да видим най-вероятно в началото на 2010-та, тъй като нямаме източници като ComScore, които да публикуват месечни и тримесечни резултати и прогнози.
Тагове: е-търговия, електронна търговия, онлайн търговия, сащ
10фев.
В предишната тема, в която извадихме статистика за начините на плащане в онлайн магазините в България се завърза дискусия за това колко е оборотът им. Днес, благодарение на информация от Epay.bg, споделена пред Инвестор.БГ, можем да придобием по-добра представа за това:
„През миналата година за покупки онлайн у нас са дадени 5,49 млн. лв. в общо 224 448 транзакции. Става дума само за разплащания, извършени чрез системата за плащане с банкови карти и микросметки ePay.bg.“
Въпреки, че над 20% от онлайн магазините поддържат плащане с Epay.bg, по думите на самите търговци повечето плащания (над 90%) се извършват в кеш, при доставката. Ако направим елементарната сметка излиза, че оборотът от онлайн търговия в България през изминалата година е бил не по-малко от 60 милиона лева (не всички от тези 10% са минали през Epay.bg). Това определено е интересна цифра. Най-малкото, защото за първи път се появава достоверна представа за оборота от онлайн търговия.
Може да се сравни например с онлайн рекламата, която според последните данни се оценява на 24 млн. лева за 2008-ма. Като процент от БВП (около 65 млрд. лева за 2008 по прогнози) е доста малко, но все пак показва, че в интернет може да се прави бизнес.
Бихме се радвали на вашите коментари по темата.
Тагове: електронна търговия, електронни магазини, оборот, онлайн магазини, онлайн търговия